top of page

СНІД – хвороба, що стосується кожного

     Чим більше ми знаємо про захворювання, тим легше стає і профілактика, і боротьба з ним.

    СНІД названий чумою 20 століття, але і в 21 столітті загрожує існуванню людства. Незважаючи на те, що вчені постійно працюють над створенням ліків, які б допомогли повністю позбавитися від захворювання, вони так і не знайдено. Саме тому найкращими «ліками» зараз є профілактика. Про неї потрібно знати дорослим, а також говорити дітям і підліткам. Не варто думати, що дитині ще рано знати.

Що таке ВІЛ-інфекція та СНІД

    ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, а СНІД - комплексна реакція організму на інфекцію, яка розвивається. Заражаються ВІЛ-інфекцією, від якої не існує ні вакцини, ні ліків. Потрапляючи в організм, ДНК віруси входить у контакт із ДНК клітинами-господаря. Коли імунна система організму починає виробляти антитіла, вірус тут же генетично змінюється. До того ж, його складно «зловити», так як він «ховається» у внутрішньоклітинному просторі, переходячи в латентну форму.

     ВІЛ - це початкове захворювання, а СНІД - заключна стадія ВІЛ-інфекції. З ВІЛ людина може прожити в середньому 9-10 років із моменту зараження. Поступово його імунна система слабшає і не може боротися із захворюваннями. Якщо ставлять діагноз СНІД, то тривалість життя від 2-6 місяців (усе залежить від самого організму).

Симптоми захворювання на СНІД

       Захворювання небезпечне тим, що з моменту інфікування до появи перших явних симптомів може пройти не один рік. На стадії, коли ще немає симптомів, захворювання можна виявити за допомогою аналізу крові.

Виділяють 5 стадій СНІДу:

  1. Через 2-3 місяці після зараження може відбутися різке підвищення температури, головний біль, збільшення лімфовузлів і поява висипу на тілі. Цей симптом часто можна сплутати з симптомами інших захворювань. Але варто знати, що триває він приблизно 3 тижні. У будь-якому випадку рекомендується звернутися до лікаря.

  2. Потім настає період носія вірусу, коли СНІД протікає безсимптомно. Можуть бути незначні симптоми, наприклад, збільшення лімфовузлів. Цей період небезпечний тим, що може тривати до 10 років. Людина не знає про нього, а захворювання руйнує організм.

  3. Далі стадія, яка характеризується сильним збільшенням лімфатичних вузлів (триває приблизно 3 місяці).

  4. Далі настає стадія, коли симптоми СНІДу яскраво виражені: хворий різко втрачає вагу, з'являється сильний кашель, що не припиняється, діарея.

  5. Наступна стадія - це погіршення симптомів четвертої стадії, що в кінцевому підсумку призводить до летального результату.

Як передається ВІЛ-інфекція і яка профілактика?

  • Вірус міститься практично у всіх біологічних рідинах людини: крові, слині, спермі, вагінальному секреті, передсіменній рідині, грудному молоці і т.д. Зараження відбудеться у тому випадку, якщо вони потраплять або у кров людини, або на пошкоджені слизові.

  • Незахищений статевий контакт. Саме тому необхідно користуватися презервативом під час сексу. Навіть якщо ви довіряєте партнеру, він не може і сам знати, що хворий. Дуже важливо розповісти про важливість захищеного сексу дітям і підліткам.

  • Вірус може передатися і при оральному сексі, якщо в роті є виразки.

  • Повторне використання ін'єкційного обладнання після людини, хворого на СНІД, а також нестерильних інструментів. Якщо ви прийшли в салон краси, щоб зробити пірсинг чи тату, не соромтеся поцікавитися, якими інструментами вам будуть це робити, попросіть показати, як інструменти стерилізуються. Якщо можна, принесіть свій одноразовий інструмент для виконання тих чи інших косметичних процедур. Це стосується і манікюру, педикюру і т.д. Дітям поясніть, що ні в якому разі не можна на вулиці піднімати шприци та інші предмети, що колють, що вони можуть бути небезпечні.

  • Недотримання елементарних правил особистої гігієни. Є речі, які суто індивідуальні. Це - зубні щітки, приладдя для гоління - предмети, на яких можуть бути залишки крові хворої людини.

  • Вірус може передаватися від матері до дитини під час вагітності, пологів і годівлі грудьми.

  • ВІЛ не передається через побутовий контакт, наприклад, при рукостисканні, спільному використанні ванної, у громадському транспорті або через поцілунок. АЛЕ! Якщо стався контакт крові інфікованого і здорової людини, то можливе зараження. Наприклад, у хворого на СНІД мають рани в роті і здорової людини теж. Вони (рани) - це доступ для вселення ВІЛ-інфекції.

Профілактичні щеплення рятують здоров'я та життя Ваших дітей

Профілактичні щеплення рятують здоров'я та життя Ваших дітей

Хворобу легше попередити, ніж потім її лікувати. Вакцинація є унікальним, перевіреним роками, засобом попередження інфекційних хвороб. Завдяки проведенню профілактичних щеплень щорічно рятується життя біля 4 мільйонів дітей. Основною метою імунізації – є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій. Як відомо, багато інфекційних хвороб проходить з важким перебігом та розвитком ускладнень. Хоча сучасна медицина має великі можливості для їх лікування, але тривалий перебіг захворювання наносить моральний та матеріальний збиток, як дитині, так і батькам.

Ми знаємо, які страшні смертельні хвороби існували раніше. Епідемії чуми, чорної віспи охоплювали міста, країни, цілі континенти. Населення часто вимирало повністю, видужували одиниці… Проте зараз ці захворювання майже не зустрічаються. Так, останні випадки захворювання чорною віспою були зареєстровані в 70-х роках, у зв’язку з чим і були скасовані обов’язкові щеплення проти віспи у нас і за кордоном. Саме профілактичні щеплення у всіх країнах позбавили людство від цих страшних інфекцій.

Відповідно до закону від 16.09.2011 р. з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України та попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, обов’язковою є вакцинація проти 10 інфекцій:

Гепатит В — гостре або хронічне захворювання печінки, що викликається вірусом і яке передається через кров (рідше слину, сечу та ін.), статевим шляхом. Характерні прояви при гострій формі — інтоксикація, порушення функції печінки. Велика вірогідність переходу в хронічну форму з тривалим вірусоносійством збудника. Часом гепатит В має первинно-хронічну течію, і такі хворі можуть померти, навіть не знаючи причини хвороби. Гепатит В (як і гепатит С, проти якого немає доки вакцини) частіше є причиною цирозу та пухлинних захворювань печінки. Вакцина: Енджерікс В, Еувакс, Шенвак В (комбінована дифтерійно-правцево-гепатитна вакцина). Гепавакс-Геп, Гепатит В, Ебербіо вак НВ.

Дифтерія — гостре захворювання, що викликається специфічним збудником, екзотоксин якого проникає через будь-яку пошкоджену поверхню шкіри та слизової оболонки і викликає важке ураження нервової системи з нападами судоми та смертельні наслідки. Вакцина: АКДП, АДП- М, Тетракок, Інфанрікс.

Правець — гостре захворювання з нападами судомного кашлю, з вірогідністю розвитку ускладнень у вигляді пневмонії. Особливо небезпечний для дітей першого року життя та дітей до 3-річного віку. Передається повітряно-краплинним шляхом. Вакцина: АКДП, Тетракок, Інфанрікс.

Кашлюк — гостре захворювання з нападами судомного кашлю, з вірогідністю розвитку ускладнень у вигляді пневмонії. Особливо небезпечний для дітей першого року життя та дітей до 3-річного віку. Передається повітряно-краплинним шляхом. Вакцина: АКДП, Тетракок, Інфанрікс.

Кір — гостре вірусне захворювання, яке передається повітряно-краплинним шляхом. Характеризується загальною інтоксикацією, катаральними явищами дихальних шляхів, очей, типовим висипом. Можливі важкі ускладнення у вигляді пневмонії, отиту, гнійного запалення очей, ротової порожнини, виснаженням, ураженням нервової системи. Вакцина: ЖКВ, Пріорікс, Рувакс, Трімовакс (КПК).

Краснуха — гостре вірусне захворювання, з характерним висипом, збільшенням потиличних, шийних лімфовузлів. Особливо небезпечна хвороба для вагітних в першій половині вагітності, бо розвивається синдром вродженої краснухи, проявами якого є важкі вади, потворність плоду новонародженого (глухота, сліпота та ін.) Вакцина: Рудівакс, Краснушпа вакцина, Пріорікс, Трімовакс (КПК).

Паротит (свинка) — гостре вірусне захворювання з ураженням слинних залоз, з можливим ураженням підшлункової залози, мозкових оболонок, яєчок, яєчників (з подальшою вірогідністю розвитку безпліддя). Вакцина — культуральна жива вакцина (ЖПВ) паротиту, Пріорікс. Для профілактики кору, паротиту, краснухи, (якщо дитина не хворіла на жодну з них) пріоритетною є тривакцина ММг, при якій захист забезпечується однією ін’єкцією (замість трьох).

Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання, характеризується великим діапазоном клінічних проявів аж до паралітичних форм, що обумовлюють важку інвалідність та високий рівень смертності. Вакцина: ОПВ, Імовакс, Тетракок, Пентаксим.

Туберкульоз — важке захворювання, яке викликається мікобактеріями (палички Коха) з ураженням легенів, кісток, внутрішніх органів, нервової системи, з високим рівнем смертності та інвалідності. Вакцина: БЦЖ, БЦЖ-м. Реакція Манту (туберкулінова проба) проводиться щорічно у дітей та за показаннями у дорослих з метою діагностики туберкульозу.

Гемофільна інфекція — гостре захворювання дітей молодшого віку, що протікає у вигляді гнійного менінгіту, середнього отиту, пневмонії, бронхіту, епіглотиту, кон’юнктивіту, ендокардиту, остеомієліту. Вакцина: АКТ-ХІБ, Хіберікс, Пентаксим.

Можливі реакції після проведення вакцинації

У місці ін’єкції можливе почервоніння, набряк, біль, підвищення температури тіла. Ця реакція пов’язана з виробленням в організмі людини антитіл. Якщо дані симптоми викликають занепокоєння, необхідно подзвонити лікарю або прийти на прийом до нього.

Самостійно не слід накладати компреси або мазі на місце введення вакцини. У 1-й день після вакцинації потрібно прийняти парацетамол у віковій дозі.

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Туберкульоз займає  особливе місце серед соціальних і медичних проблем людства . Туберкульоз не ліквідований в жодній країні світу. Починаючи з 90-х років ХХ сторіччя помітно зросла розповсюдженість туберкульозу в усьому світі, в тому числі  і в Україні. Третина населення Земної кулі інфікована туберкульзною паличкою.

    У 90-х роках ХХ століття був зареєстрований максимальний показник смертності від туберкульозу в світі. У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я оголошує надзвичайну ситуацію по туберкульозу, а 24 березня - Всесвітнім Днем боротьби з туберкульозом. Цього дня у всьому світі прогресивна громадськість всіма доступними засобами намагається привернути увагу до цього захворювання і нагадує про те, що туберкульоз не переможений і ніхто не гарантований від зараження туберкульозом, якщо боротьба з ним не стане загальною справою.

    Туберкульоз залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою у світі, яка щороку вражає понад 9 млн осіб і забирає близько півтора мільйона життів. Найбільшу і без перебільшення глобальну загрозу становлять туберкульоз із лікарською стійкістю до протитуберкульозних препаратів та ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ-інфекція.

    В даний час туберкульоз поширений в усіх країнах світу. Найбільш висока захворюваність на туберкульоз спостерігається на Африканському континенті, в країнах з високим поширенням ВІЛ-інфекції, на долю яких припадає 1/4 всіх вперше виявлених хворих. Половина всіх вперше зареєстрованих хворих у світі припадає на 6 азіатських країн: Індію, Китай, Бангладеш, Індонезію, Пакистан, Філіппіни. Слід зазначити, що якщо у 1970 році показник захворюваності на туберкульоз у світі був близько 70 на 100 тис. населення, то на початку ХХI століття він досяг рівня 130 на 100 тис. У країнах Західної і Східної Європи середній показник захворюваності туберкульозом складає 43 на 100 тис.

    В Україні в 1995 році зареєстрована епідемія туберкульозу, яка і донині невпинно прогресує. За роки епідемії показник захворюваності збільшився в 1,7 рази, смертності – у 1,5. Кількість хворих складає близько 1,4 населення України.

      Збудники туберкульозу мікобактерії, які ще називають паличкою Коха  - є всюди. Значне їх число потрапляє в зовнішнє середовище, коли хворий чхає, кашляє, при розмові.

     Мікобактерії володіють значною стійкістю до дії чинників зовнішнього середовища: холоду, теплу, волозі, світлу. У природних умовах, за відсутності сонячного світла їх життєздатність може зберігатися протягом декількох місяців (і навіть років), при розсіяному світлі збудники гинуть через 1- 1,5 місяця. У вуличному пилу мікобактерії зберігаються протягом 10 днів, на сторінках книг - до 3 місяців, у воді -до 5 місяців. У замороженому виді вони залишаються життєздатними десятки років.

     Проте деякі види фізичної і хімічної дії приводять до загибелі мікобактерій. Наприклад, культура мікобактерій, опромінена сонячним світлом, гине протягом 1,5 годин. Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії через 2-3 хвилини. При кип'ятінні мікобактерії руйнуються через 45 хвилин.

    Джерело інфекції - це хворий бактеріовиділювач, що виділяє мікобактерії туберкульозу в навколишнє повітря при  диханні, кашлі, чханні, розмові, з сечею, калом, слиною, спермою, сльозами; з виразок і тому подібне. Особливим фактором ризику розповсюдження інфекції є кашель, рівний 5 хвилинам гучної розмови. Ризик дії інфекції (контакту із збудником) значно підвищується при контакті між двома людьми на достатньо близькій відстані (1 м) для підтримки бесіди між ними, або в закритому просторі, де повітрообмін (вентиляція) виявився недостатнім.  Відомо, що хворий з активною відкритою формою туберкульозу виділяє у зовнішнє середовище від 20 млн. до 6 млрд. мікобактерій туберкульозу.В середньому за рік один заразний хворий може інфікувати 15-20 сприйнятливих до цієї інфекції людей. Можливе також зараження від тварин, переважно великої рогатої худоби, хворих туберкульозом. Шляхи зараження туберкульозом різноманітні:  повітряно-краплинний, пиловий, через посуд і продукти, забруднені виділеннями хворих.

      Потрапивши в організм, мікроби можуть знаходитися в ньому багато років, не викликаючи захворювання, якщо організм володіє достатньою опірністю до інфекційних хвороб. Шкідливі звички (зловживання алкоголем, куріння, вживання наркотиків), перевтома, стресові ситуації іноді навіть звичайна простуда, що приводять до ослаблення захисних сил організму, можуть сприяти розвитку захворювання.

     На ранніх стадіях хвороба протікає безсимптомно або з маловираженими симптомами:  незначною загальною слабкістю, погіршенням апетиту, пітливістю (особливо вночі), періодичним підвищенням температури тіла до 37,2 ? 37,8оС, зрідка кашлем, який з часом посилюється і супроводжується виділенням мокроти. Туберкульозом можуть вражатися не тільки легені, але і інші органи і системи: кістково-суглобова система, нирки і статеві органи, мозкові оболонки, очі, гортань, шкіра, периферичні лімфатичні вузли. Чим раніше виявлене захворювання, тим ефективніше його лікування. Невчасне розпізнавання захворювання веде до його прогресу з переходом у деструктивні форми, коли хворий стає ще і джерелом зараження людей, що спілкуються з ним. Запущені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

Факторами, що значно посилюють ризик розвитку захворювання туберкульозом, є:

- свіжий контакт з туберкульозною інфекцією і його тривалість;

- наявність ВІЛ-інфекції - щорічний ризик розвитку активної форми туберкульозу рівний 8-10% в рік;

- наявність змін, що відбуваються в слизових оболонках бронхів і легеневої тканини при їх хронічному захворюванні, а також при дії на них тютюнового диму, відкритого полум'я побутових нагрівальних приладів, шкідливих викидів промислового виробництва, кременевому пилу і др.;

- цукровий діабет;

- прийом кортикостероїдів;

- неповноцінне харчування;

- зловживання алкоголем і алкогольна хвороба;

- вживання| наркотиків;

- групи соціально вразливих контингентів населення. Колишні увۥязнені, бездомні, мігранти, біженці, безробітні і малозабезпечені особи.

Для раннього виявлення хворих туберкульозом найбільш ефективними методами на сьогоднішній день є:

- профілактичні флюорографічні обстеження дорослого і підліткового населення;

- масова туберкулінодіагностика дитячого населення;

- мікроскопія мазка мокротиння тих, що кашляють.

     Флюорографічні обстеження проводяться 1 раз на 2 роки, а особам, які відносяться до груп ризику по захворюванню на туберкульоз і контингентам, які самі можуть представляти небезпеку для населення (так званий декретований контингент),  щорічно.

    Проба Манту ставиться дітям щорічно після досягнення однорічного віку. Якщо дитина не отримала щеплення проти туберкульозу в пологовому будинку, то проба Манту ставиться 1 раз на 6 місяців поки щеплення не буде зроблено.

    Мікроскопія мазка мокротиння - це найдешевший спосіб виявлення хворих, що виділяють мікобактерії туберкульозу. Вона проводиться особам, що кашляють більше 2-3 тижнів.

Заходи профілактики туберкульозу:

1. Імунопрофілактика. Вона полягає у проведенні щеплень новонародженим дітям і дітям в 7 років вакциною БЦЖ. Ефект після вакцинації настає через 1 - 1,5 місяця. Щеплення попереджають розвиток генералізованих форм туберкульозу.

2. Химіопрофілактіка. Це термінова профілактика туберкульозу, що проводиться антимікобактериальними препаратами. Її попереджувальна дія починається вже з перших годин після прийому препаратів. Проводиться вона особам, що перебували у контакті з хворим на туберкульоз, а також тубінфікованим дітям і підліткам.

3. Санітарна профілактика, що полягає в проведенні дезинфекційних заходів в осередках туберкульозної інфекції і проведенні санітарно-освітньої роботи.

4.Соціальна профілактика - це низка соціально-економічних заходів, направлених на підвищення добробуту населення. Адже загальновизнано, що туберкульоз, насамперед, проблема соціально-економічна і лише на 5% - 10% медична.

Заходи по оздоровленню вже існуючих осередків туберкульозу:

  • Найголовніше - ізоляція хворого в стаціонар до припинення виділення збудника туберкульозу в навколишнє середовище, коли хворий вже не представлятиме небезпеку для людей як джерело інфекції.

  • Контактним проводиться хіміопрофілактика. В осередках інфекції організовується проведення дезинфекційних заходів:

- завершальної дезинфекції - силами санепідслужби по заявках лікарів-фтизіатрів;

- поточної, яка здійснюється силами пожильців.

  • Для хворого виділяється окремий посуд, ліжко, а по можливості і окрема кімната. Посуд, білизна миється і переться окремо із застосуванням методу кип'ятіння або додаванням деззасобів.

  • Щодня проводиться вологе прибирання з миючими і дезинфікуючими засобами, часте провітрювання.

     Щодня кожен з нас вирішує масу питань. Іноді «термінові» і «невідкладні» справи примушують забути про себе. Навіть відчуваючи себе хворим, ми відкладаємо візит до лікаря, оскільки не вважаємо нашу недугу гідною уваги і дорогоцінного часу. Іноді не вистачає необхідної інформації, або нами володіють помилкові переконання, що заважають вчасно звернутися за допомогою. Та все ж необхідно пам'ятати, що наше здоров'я тільки в наших руках. Займайтеся його зміцненням щодня і ніколи не відкладайте візит до лікаря. 

 

ЯК МОЖНА ЗАПОБІГТИ ЗАХВОРЮВАННЮ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Як вберегтися від туберкульозу:

  1. Турбуватися про своє здоров'я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, закалюванням, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появленні симптомів будь-якого захворювання.

  2. Категгорично уникати залучення до шкідливих звичок ( паління, вживання або вдихання токсичних речовин та ін.)

  3. Щорічно досліджуватися на туберкульоз шляхом проведення проби Манту ( в школі або в поліклініці за місцем проживання). Підліткам додатково проводиться флюрографічне дослідження.

  4. Не відмовлятися  в зазначених випадках від щеплення проти туберкульозу(БЦЖ).

  5. Негайно звертатися до лікаря при виявленні симптомів, з підозрою на туберкульоз, або у випадку контакту з хворим на туберкульоз.

 В яких випадках слід звертатися до лікаря- дитячого фтизіатра:

  1. При виявленні вперше у житті позитивної реакції на пробу Манту (ущільнення )  на місціїї проведення.

  2. У випадку збільшення розмірів Манту при щорічному її проведенні.

  3. У випадку, якщо на місці пробм Манту з’являється ущільнення(папула) великих розмірів( 17мм і більше), а також пузирьок або ранка (язва) .

  4. Якщо дитина  зустрілася з хзворим на туберкульоз або хворими на туберкульоз тваринами.

  5. Якщо мдитина має симптоми , які можуть мати місце при туберкульозі.

  6. В тому випадку, якщо у дитини довготривале захворювання легень, яке не піддається звичайному лікуванню.

1 / 1

Please reload

bottom of page